ЦВК ліквідувала систему взаємного контролю між учасниками виборів в ДВК

Менш ніж за тиждень до початку жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій ЦВК кардинально змінила передбачений раніше порядок жеребкування, виклавши свою попередню Постанову від 17 травня 2012 року №88 в новій редакції.

Відповідно до Постанови ЦВК від 13 вересня 2012 року №895 жеребкування проводитиметься окружними виборчими комісіями одноразово і одночасно щодо усього складу дільничних виборчих комісій округу. Натомість, жеребкування щодо окремих кандидатур по кожній ДВК не передбачено. Так, в пункті 12 нової Постанови ЦВК ліквідувала конкретну норму про необхідність проведення жеребкування «щодо кожної дільничної виборчої комісії».

Наслідком застосування аналогічного порядку жеребкування щодо кандидатур до складу ОВК у серпні 2012 року стало те, що з 87 партій – суб’єктів виборчого процесу 63 (що складає близько 72%) не отримали жодного представника у складі 225 окружних виборчих комісій.   

Своїм суперечливим тлумаченням вимог частини 5 статті 28 Закону «Про вибори народних депутатів України» ЦВК сприяє штучному звуженню представництва партій і кандидатів, а отже,  ліквідовує систему стримувань та противаг у виборчому процесі. Законом визначено спосіб проведення жеребкування як жеребкування щодо включення кандидатур від суб’єктів виборчого процесу до складу ДВК, а не щодо визначення черговості – як встановила ЦВК.

Окрім того, викликає занепокоєння запропонований ЦВК спосіб регулювання окремих етапів  жеребкування. Зокрема, третій абзац пункту 14 Порядку №895 розширив коло осіб, яким дозволяється витягувати жеребки, включивши технічний персонал. Практика попередніх виборів демонструє, що 18 членів ОВК є достатньою кількістю для розподілення всіх необхідних функції щодо проведення жеребкування. Тому незрозумілими є підстави додаткового залучення технічного персоналу до процесу жеребкування. Така норма може призвести до «розпорошення» відповідальності за допущені комісією порушення. Адже притягнути до відповідальності за порушення під час жеребкування осіб, що працюють за цивільно-правовим договором складніше, ніж членів комісії.  Оскільки повноваження членів ОВК обумовлено законом, а техпрацівників – угодою підряду.

Передостаннім абзацом пункту 15 Постанови №895 передбачається, що під час оголошення головуючим прізвищ осіб, які включаються до складу ДВК за жеребкуванням із зазначенням суб’єктів їх подання члени ОВК продовжують (в той же самий час) опрацювання результатів жеребкування щодо інших дільниць. Тобто дві різні процедури відбуватимуться паралельно, що розсіює увагу спостерігача, кандидата, уповноваженої/довіреної особи і відповідно може призвести до розходження між опрацьованими комісією та оголошеними головою ДВК результатами.

Право оглянути жеребки перед жеребкуванням мають лише уповноважені особи політичних партій та кандидати у народні депутати (другий абзац пункту 14 Постанови №895). Тому звертаємо увагу даних суб’єктів виборчого процесу на необхідності обов’язково бути присутніми на відповідному засідання ОВК, з метою належного контролю за його перебігом.

ОПОРА також рекомендує ЦВК офіційно та публічно пояснити логіку змін, внесених від 13 вересня. На даному етапі кампанії такі дії занижують довіру до процесу організації виборів.

Леся, 20.09.2012 09:16Вибір редакції

Найпопулярніші новини