Як водієві не стати жертвою автошахраїв

Остап Бендер, як відомо, знав 400 відносно чесних способів відбирання грошей у населення. Але й він позаздрив би нинішнім кидалам в умінні "розвести" на гроші. За нашими спостереженнями, автомобілісти стають жертвами злочинців найбільш часто. За словами майора міліції Валерія Древила, ця категорія людей так приваблює шахраїв з кількох причин.

По-перше, у водіїв практично завжди є із собою гроші (як мінімум, на бензин), по-друге, автомобіліст - не найбідніший прошарок населення: на останні "кревні" машину не купують.

Способів "розводу" на сьогодні придумали безліч. Ми розповімо про найбільш популярні з них.Купівля в групах


"Автомобіль за 300-500 грн. на місяць" - таке оголошення на рекламному плакаті часто можна побачити у великих торгових центрах поруч із новеньким автомобілем, який заклично чекає свого хазяїна. Гроші начебто невеликі - чому б не поцікавитися умовами? А раптом правда?

Виверт шахрая. Поруч із автомобілем завжди стоїть стіл, за яким сидить приємний на вид парубок або дівчина з "чесними" очима. Пропонують тут купити автомобіль за особливою схемою: 1000 людей скидаються по 300 грн. і на ці гроші купують 5 автомобілів по 60 тис. грн. за штуку. Між учасниками групи проводиться розіграш, і кожний двохсотий одержує автомобіль. Інші продовжують платити по 300 грн. і залучають нових учасників "лотереї". У наступному місяці грають ще 50 автомобілів. Цикл триває доти, поки всі учасники групи не одержать по автомобілю. Як тут не повірити в чудо та удачу? Довіра підкріплюється ще й тим, що співробітник компанії-піраміди показує купу документів, ліцензій, гарантій.

Насправді. Платити по 300 грн. на місяць можна роками. Щомісяця будуть приходити повідомлення про те, що в цьому місяці "виграли не ви". У будь-який момент із групи можна вийти, але є одна невдача - вступний внесок і щомісячні внески не повертаються. Нам у редакцію надсилають листи читачі, які намагаються одержати автомобіль по 5-6 років. "За цей час я б уже давно виплатив звичайний кредит", - пише Олексій Н. з Донецька.

Корисна порада Категорично не радимо брати участь у будь-яких схемах, що нагадують піраміду хоча б віддалено. Пам'ятайте, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці.

Коментар психолога. За словами психолога Центру практичної психології та психоаналізу "Імаго" Тетяни Назаренко, найбільш уразливі для участі в таких групах люди, психіка яких перебуває в пригніченому стані (стрес, депресія). "У ситуаціях, коли людині дуже складно впоратися зі сприйняттям реальності, психіка людини починає регресувати. Для того, щоб захиститися від тривоги, людина починає користуватися "магічним" мисленням. Людині починає здаватися, що за допомогою певних ритуалів, дій (наприклад щомісячних внесків) вона може приєднатися до якоїсь великої і всесильної структури, і це дасть їй можливість мати щось таке, що іншим недоступно, не докладаючи до цього серйозних зусиль", - говорить експерт.

Дорожні підстави

Із середини 90-х років, коли для багатьох людей став доступний автомобіль, надзвичайно поширився вид шахрайства, що одержав жаргонну назву "автопідстава". Основних схем тут дві.Виверт шахрая Схема 1. ДТП із дорогим автомобілем.

Шахраї (як правило, досвідчені водії) діють групою із двох-трьох автомобілів. Вони виявляють на дорозі людину, яка їде одна і не надто впевнено водить машину. За допомогою якоїсь провокації її змушують вчинити заплановане злочинцями ДТП. Найпростіший (але далеко не єдиний) спосіб: коли жертва їде в крайньому лівому ряді, одна з машин злочинців, "що нібито поспішає", фарами і/або звуковим сигналом "зганяє" більш тихохідного "чайника" з лівого ряду. Жертва, уступаючи дорогу, здає вправо, і відразу відбувається зіткнення: підставна машина, яка була біля жертви в "мертвій зоні" (її не видно в дзеркала) раптово прискорюється і підставляється під удар. Формально в аварії виявляється винна жертва - вона нібито "підрізала" підставну машину.

Після цього водій і пасажири підставної машини лементами і погрозами вимагають у жертви гроші "на ремонт", вимагаючи розплатитися на місці, не викликаючи ДАІ і нічого не оформлюючи. Упирають на те, що у випадку офіційного розгляду сума компенсації буде більшою.

Насправді. Машина, "на ремонт" якої шахраї вимагають гроші, може за один день побувати в декілька аналогічних ДТП, і насправді сума на відновлення мінімально-пристойного її вигляду суттєво менша від тієї, яку шахраям вдається відібрати в жертви.

Виверт шахрая. Схема 2. Збитий пішохід.

Ця неприємність, як правило, чекає водія, коли автомобіль виїжджає з двору або паркування супермаркету. Раптово автомобіль збиває пішохода, який ефектно сповзає по лобовому склу, залишаючи вм'ятини на капоті. Усе відбувається настільки швидко, що водій навіть не встигає нічого зрозуміти. Пішохід же лежить і корчиться від болю. Відразу знаходяться свідки, які бачили, як цього пішохода збили, а покарання за таке правопорушення, як усі знають, важке. Природно, водій віддає перевагу "домовитися на місці".

Насправді. Під видом пішохода працює шахрай, який сам кидається на капот. "Упасти" так, щоб залишилися вм'ятини від нібито сильного зіткнення нескладно - капот досить "ніжна" деталь.

Коментар психолога. "Жертва в цьому випадку відчуває себе винною - по-перше, через формальне порушення правил дорожнього руху, по-друге, у жертви, як правило, невеликий досвід водіння. ДТП - незвичний стрес, з якого людина прагне вибратися якомога швидше і робить помилку", - говорить Тетяна Назаренко.

Корисна порада "Засобом від автопідстави або, у всякому разі, мінімального від неї збитку, є страхування машини, категорична відмова від "оплати на місці", виклик ДАІ і представника страховика відразу після зіткнення. Треба наполягати на тому, що збиток компенсує страхова", - прокоментували нам у прес-центрі ДАІ МВС України. Однак нам так і не відповіли, що робити водієві в тому випадку, якщо співробітник ДАІ не бачить справжньої причини ДТП, фіксує порушення правил жертвою ПДР і передає права до суду, де або призначають високий штраф, або забирають їх терміном від 1 до 2-х років.

Промивання двигуна

Виверт шахрая. При заміні мастила практично на всіх СТО майстри ставлять стандартне запитання: "Двигун промивати будемо?" Як правило, автолюбитель автоматично відповідає "так". При подальшій розмові майстри завжди переконують у тому, що без цього не обійтися. Стандартні аргументи: "Двигун очищається від старого мастила, ми заливаємо свіже. Потрібно уникнути суміші колишнього мастила з новим, особливо якщо змінюється мінералка на синтетику".

Насправді. "Вимити двигун зсередини практично неможливо, особливо якщо там уже утворювалися коксові відкладання. Промивне мастило здатне вимити лише легкі фракції: парафін, вазелін, залишаючи при цьому шлаковий кістяк. Відламається маленький шматочок від цих кісточок, не більше 2 мм, і проскочить через канал, а якщо ні? Перекриє подачу мастила, наприклад, у колінвал, "знемаслить" його, після чого вал просто "задере", - говорить директор СТО "Вольво+" Василь Шевчик. - Крім того, промивне мастило - мастило з невідомими допусками і стандартами. Чи варто лити в дорогий двигун невідому бурду?"

Корисна порада Якщо ви все-таки прийняли рішення зробити промивання, найкраще залити у двигун рекомендоване виробником автомобіля мастило, почекати, поки воно пропрацює кілька днів, злити його і залити свіже разом із заміною масляного фільтра на свіжий. Сенс у процедурі промивання є лише в тому випадку, коли у двигун потрапили сторонні речовини (наприклад, якщо випадково залита стороння рідина).

Ліки для двигуна

Виверт шахрая. Але шахраї чекають автомобіліста не тільки в той момент, коли він хоче купити автомобіль, їде за кермом або проводить стандартне обслуговування. Багато водіїв намагаються поліпшити свій автомобіль і шукають способи це зробити якимись простими методами. Спеціально для цієї категорії автолюбителів шахраї продають "чудо-засоби". "Якщо його залити у двигун, за словами продавців, старий автомобіль буде "літати як новенький", - говорять продавці. Коштує таке задоволення відносно недорого - від 100 до 500 грн. Для порівняння, капремонт мотора обійдеться в $600-2000.

"Дешева юшка" багатьох автомобілістів не бентежить і вони з ентузіазмом несуть шахраям гроші. Та і як тут не повірити, якщо на очах здивованої публіки із двигуна зливають мастило, а він продовжує працювати - такий трюк часто демонструють на виставках. Різні присадки, якщо судити з реклами, знижують витрату аж на 30-40% і рятують мотор від необхідності ремонту.

Насправді. За словами опитаних нами фахівців, розібратися на ринку автохімії "хто є хто" складно. Справа в тому, що частина продаваних присадок дійсно приносять двигуну користь, але основна маса - звичайне обдурювання.

Види присадок

Реметалізатори. Це - сполуки, у яких у нейтральному носії, повністю розчинному в мастилі, утримуються сполуки або іони м'яких металів. Потрапляючи в зону тертя, ці сполуки заповнюють мікронерівності і створюють плакуючий шар, що відновлює поверхню.

Заміна мастила швидко зводить до нуля ефект від початкової обробки реметалізатором. Більше того, навіть короткочасна відсутність препарату в масляній системі приводить до "зістругування" захисного шару з поверхні циліндрів поршневими кільцями, особливо в пускових режимах. Тому нерідко спостерігаються випадки заклинювання двигуна після обробки такими препаратами.

Тефлоновмісні препарати. Тефлон - гарний антифрикційний і антипригарний матеріал, що ефективно працює практично відразу після потрапляння в зону тертя. Однак добре відома і нестійкість тефлонових покриттів. Тому, зокрема, сумнівні твердження деяких фірм, начебто однократна обробка двигуна препаратом цієї групи забезпечує тривалість дії антифрикційного шару на 1 млн. миль пробігу.

Для ефективної роботи присадки необхідна її постійна присутність у мастилі. Крім того, тефлон - відмінний теплоізолятор. Наявність тефлонового шару на стінках камери згоряння веде до істотного збільшення температур газу в циліндрі: спостерігається практично дворазове зростання виходу окислів азоту в відпрацьованих газах. Опитані нами фахівці відзначають навіть випадки, коли тривале використання тефлонових препаратів приводило до закоксування поршневих кілець і, як наслідок, перегріву поршнів і виходу силового агрегату з ладу.

Полімерні антифрикційні препарати (модифікатори тертя). Ці препарати створювалися фахівцями оборонною промисловістю і спочатку мали вузьке призначення - забезпечити короткочасне збереження рухливості бойової техніки у випадку серйозного пошкодження масляної системи.

При використанні даних препаратів прийомний грибок масляного насоса і масляні канали "заростають" полімером, перерізи каналів зменшуються - це приводить до збільшення тиску (знижує витрату палива, збільшує потужність), але побічним ефектом є передчасне зношування підшипників двигуна. А це лікується тільки капремонтом.Ремонтно-відбудовчі сполуки (РВС).
Їх дія базується на унікальних властивостях порошку серпантивіта. При терті серпантивіт розкладається з виділенням великої кількості теплової енергії, під впливом якої відбувається розігрів металу, впровадження в його структуру мікрочастинок мінералу та утворення композитної металокерамічної структури (метал-мінерал), що має дуже високу твердість, і зносостійкість.

Застосування РВС у двигунах зустрічається із серйозною проблемою: агрегат, оброблений мінералами, втрачає температурну стабільність. У результаті двигун зазнає ризику перегріву. Крім того, у процесі приробляння двигуна із РВС через різко зрослі температури циліндра значно збільшується витрата мастила і часто відпускаються поршневі кільця. Крім того, розробники РВС не вирішили проблему того, що в моторі працюють пари тертя з різними механічними властивостями - на багатьох двигунах відбувається абразивне зношування окремих вузлів.

Корисна порада. За словами директора СТО "Київскан" Андрія Даллакяна, ніяких додаткових присадок у двигун лити не потрібно - склад якісного моторного мастила досить універсальний. "Якщо двигун погано працює, то допоможе тільки моторист", - відзначає експерт. При цьому він додає, що після обробки мотора присадками вартість ремонту може вирости на 20-30%.

Анекдот у ТЕМУ. "Я додав у моторне мастило модифікатор тертя, що дало мені 25% економії палива. Реметалізатор дав 30%, кондиціонер металу - стільки ж, по 28% додали геомодифікатор і тефлонова присадка... І тепер через кожні 30 км мені доводиться зупинятися відливати бензин з бака".

Газ для шин

Виверт шахрая. Роки три тому українські шиномонтажні майстерні стали масово пропонувати нову послугу - заправлення шин газом. Судячи з анотацій, до складу "шинного" газу входять азот, аргон, неон, гелій та інші корисні речовини. "Азот потрібний для того, щоб шина не окиснилася, неон і гелій - для плавності ходу, а також для поліпшення амортизації коліс і збереження постійного тиску. До складу додають аргон, щоб газова суміш не вилітала через пошкодження шини і нещільні місця прилягання шини і диска", - написано в рекламі. У супергазу, за даними продавців, є ще безліч корисних властивостей: він поліпшує керованість, стійкість автомобіля, зменшує гальмовий шлях і шум від зіткнення шин з дорожнім покриттям. Вартість послуги - 50-100 грн. (залежно від "фірмовості" продукту). Заправлення ж шин звичайним повітрям коштує 5 грн.

Насправді "Крім внутрішнього впливу на гуму, є ще не менш агресивне повітря зовні, так що про ефект корозійної стійкості говорити сенсу немає. Те ж саме стосується м'якості "шинного" газу: усі гази в природі мають однакову твердість", - говорить Марко Бородай, експерт-автотехнік КНДІСЕ (Київського науково-дослідного інституту судових експертиз).

Але й це ще не все. Працівник однієї із шиномонтажних майстерень на умовах анонімності повідав нам, що насправді під видом спецгазу в шини накачують звичайне повітря. "Але клієнти однаково говорять про те, що відчувають поліпшення в поведінці автомобіля. Психологія", - пояснює майстер. Фактично, шиномонтажники придумали спосіб робити гроші з повітря в буквальному значенні.

Корисна порада. Заправляйте шину звичайним повітрям і в жодному разі не переплачуйте за газ в 20-кратному розмірі.

Активатор палива

Виверт шахрая. "Хіт" останніх декількох років - активатори палива. На ринку пропонують обладнання, яке необхідно урізати в паливопровід.

За даними розробників, коли паливо проходить через активатор, той за допомогою створення електромагнітних завихрень "заряджає" молекули бензину або дизеля, що змушує паливо згоряти ефективніше.

Насправді На думку Олександра Воронкова, директор Державного підприємства "Науково-дослідний інститут хімічних технологій "Хімтехнологія", за допомогою одного лише електромагнітного випромінювання добитися підвищення економічності неможливо. "Це шарлатанство", - говорить експерт. Причому, фахівець із хімії навіть не може уявити собі, яким чином електромагнітне випромінювання може вплинути на властивість нафтопродуктів. Підтверджують його думку і результати випробувань німецького журналу "Auto Motor and Sport", які показали абсолютну марність описаного вище девайса.

Корисна порада. Добитися реальної економії можна за рахунок зміни стилю водіння.

Таблетки для бензину

Виверт шахрая. Останні два роки на автобазарах активно продають спеціальні таблетки, які слід додавати в паливо, - так звані біодобавки. За словами розробників, така таблетка зменшить витрату палива аж на 30%. Інші властивості таблеток: оптимізація процесу згоряння, поліпшена тепловіддача, очищення трубопроводу і паливного бака. Ціна - 180грн. за 10 капсул. Витрата - 1 капсула на 60 літрів палива.

Насправді. За даними московського інституту НАМІ, подібні таблетки - зовсім не якась чудо-рідина, а звичайний нафталін. А засіб цей відомий ще з 80-х років - нафталін підвищує октанове число. Правда, є й наслідки - нафталін цим виробляє неймовірну кількість нагару в паливній системі і кристалізується, забиваючи шланги, бензонасос і форсунки інжектора.Корисна порада
Знизити витрату палива і продовжити життя автомобіля можна за рахунок використання якісного палива, зміни манери їзди і підтримки автомобіля в ідеальному техстані.

Панацея від камери

Виверт шахрая. Із увведенням нових штрафів за порушення ПДР на автомобільних ринках з'явився новий товар - засоби захисту від даішних фото- і відеокамер.

Рамки і лаки. Автолюбителеві на вибір пропонується величезний асортимент всіляких рамок: променепроникна, "із засвіченням", "з автоматичним затемненням", "світловідбивальна". Вартість - від 50 до 800 грн. За словами продавців, для камер ДАІ номери автомобілів, оснащених подібними обладнаннями, не видно. Те ж саме стосується роботи спрея "фотоблокер", рекламованого в інтернеті, - він засвічує знімок тільки за умови роботи камери з яскравим спалахом, але спецзасоби ДАІ працюють без нього.

Насправді. Принцип роботи фіксуючої функції камер ДАІ не відрізняється від роботи звичайного фотоапарата. Навіть якщо сфотографувати номер звичайним цифровиком, його буде прекрасно видно як з рамкою, так і без неї.

Корисна порада. По-справжньому ефективним захистом від штрафів є їзда за правилами.

Владислав Бовсуновський

news.finance.ua

old_editor, 25.03.2009 19:50Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини