Проблема відходів на сьогодні є надзвичайно актуальною для області — Ковальчук

В квітні в Івано-Франківську розпочався роздільний збір відходів за технологією та стандартами ГрінКо. Національний проект ГрінКо «Роздільний збір відходів - крок у майбутнє!» впроваджується в Івано-Франківську за сприяння обласної державної адміністрації.

ТОВ «Грінко-Франківськ» розставлено 70 контейнерів для сухої фракції роздільного збору (жовта сітка об’ємом 1,1 м3) в центральній частині міста та на території деяких ОСББ. Ці контейнери обслуговуються спеціальним автомобілем жовтого кольору. 4 квітня жовтий автомобіль вперше здійснив виїзд за маршрутом збирання сухої фракції роздільного збору.

«Результати перевершили наші сподівання, – розповів генеральний директор ТОВ «Грінко-Франківськ» Володимир Мендела на прес-конференції . – За попередньою оцінкою, частка якісної сировини у сухій фракції роздільного збору сягає 80-90%. Таких результатів ГрінКо не отримувала ще в жодному місті, де впроваджено роздільний збір, навіть за роки роботи, не кажучи вже взагалі про перший виїзд».

Сьогодні роздільний збір відходів впроваджено ГрінКо в Києві, Донецьку, Дніпропетровську, Миколаєві та з квітня – в Івано-Франківську.

Заступник начальника УЖКГ Івано-Франківської ОДА Василь Ковальчук відзначив, що в області існує концепція поводження з відходами, яка передбачає впровадження європейських принципів, зокрема роздільного збору та сортування і переробки відходів. Проте, на сьогодні лише кілька підприємств в області приділяють увагу роздільному збору, хоча говориться про це багато.

«Проблема відходів на сьогодні є надзвичайно актуальною для області, – зазначив Василь Ковальчук, – з огляду на те, що об’єми сміття постійно збільшуються, а ситуація з полігонами для ТПВ надзвичайно складна. Роздільний збір і сортування можуть частково вирішити проблему, але потрібно займатися цим всерйоз і постійно інформувати населення».

Впровадження роздільного збору дозволить зменшити навантаження на полігони ТПВ (до 50% відходів можуть відправлятися на переробку, внаслідок чого ресурс полігону збільшується вдвічі), сприятиме покращенню екологічної ситуації та позитивно відзначиться на процесах європейської інтеграції. Крім того, за словами Володимира Мендели, за умови збільшення обсягів вивозу ТПВ ТОВ «Грінко-Франківськ» до 20 тис м3 в місяць, компанія може запустити сортувальну лінію, завдяки чому місто отримає 100-150 додаткових робочих місць. «Ми вже сьогодні готові поставити 750 жовтих контейнерів та виділити для їх обслуговування окремий автомобіль, щоб забезпечити сортувальну лінію необхідною кількістю сировини, – розповів Володимир МЕНДЕЛА, – якщо місто піде нам назустріч».

Національний проект ГрінКо «Роздільний збір відходів - крок у майбутнє!» передбачає розділення відходів на дві фракції: суху та вологу. Суха фракція - це метал, пластик, папір та скло; волога - забруднена упаковка та органічні відходи. Для збору сухої фракції відходів призначено контейнер жовтого кольору. Волога фракція збирається в синій чи чорний контейнер.

Таке двохфракційне розділення відходів в українських реаліях виявилося набагато ефективнішим, ніж збирання кожного виду відходів у окремий контейнер (для пластику, скла, паперу і т.п.). Оскільки в Україні, по суті, відсутня культура поводження з відходами, в контейнери для роздільного збору потрапляють різні відходи, і навіть за умови пофракційного збирання виникає необхідність досортування. Крім того, при двохфракційному роздільному зборі відходів на маршруті працює лише два види автомобілів (окремо для сухої та вологої фракцій ТПВ), а повноцінний контейнерний майданчик для роздільного збору - це два контейнери, для яких знайдеться місце в умовах більшості вітчизняних міст.

Суха фракція відходів (вміст жовтого контейнеру) відправляється на сміттєсортувальну лінію, де відбувається сортування за типом (пластик до платиску, метал до металу, папер до паперу), видом (поліетилен низького та високого тиску, ПЕТ, ПЕТФ), кольором і т.п. З-під пресу сміттєсортувальної станції виходять запаковані в тюки відходи, що вже не є сміттям - це вторинна сировина, готова до відправки на переробку.

Леся, 06.04.2011 18:33Фоторепортажі