Ірина Сех взяла участь у засіданні робочої групи в Івано-Франківську щодо сланцевого газу

Народний депутат від Всеукраїнського об'єднання "Свобода", голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірина Сех взяла участь у засіданні робочої групи з опрацювання проєкту угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська між державою Україна та компанією "Шеврон Юкрейн Б. В.", яке відбулося в Івано-Франківську.

Робочу групу створено за розпорядженням голови Івано-Франківської обласної ради свободівця Василя Скрипничука. До її складу увійшли правники, екологи, геологи, економісти, журналісти, народні депутати та депутати обласної ради – загалом 50 осіб. Як зазначив у своєму виступі на засіданні робочої групи голова обласної ради Василь Скрипничук, на розгляд депутатів надійшов проєкт угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська між державою Україна, компанією "Шеврон Юкрейн Б. В." та товариством з обмеженою відповідальністю "Надра Олеська". Він запропонував членам робочої групи протягом десяти днів підготувати зауваження та пропозиції до проєкту угоди. Водночас свободівець висловив низку критичних зауважень щодо тексту документа, а також щодо Закону України "Про угоди про розподіл продукції". За словами Ірини Сех, комітет проаналізував угоду між урядом і "Шевроном" та підготував свої зауваження, які подадуть на розгляд робочої групи.

"Сумніваюсь, що є ще хоч якась країна в світі, яка б настільки розширила права і привілеї закордонного інвестора під час укладання угоди про розподіл продукції. Зокрема, згідно з угодою, частка України чомусь становить 17–30% від обсягу прибуткових вуглеводів, залежно від норми прибутку "Шеврона". Чому норма прибутку "Шеврона" захищена, а України – ні? Окрім цього, Україна відмовилася від імунітету щодо рішень усіляких судів, пов'язаних з угодою, без будь-яких застережень. Інвестору надано безумовну гарантію щодо застосування протягом строку дії угоди, а це 50 років, законів України, чинних на час підписання угоди (стосовно податків, стандартів видобутку газу, норм щодо охорони довкілля, щодо користування надрами, дорогами та ін.), окрім змін до законів, які зменшують податки, полегшують отримання дозвільних документів та іншим чином послаблюють вимоги до інвестора. Чому інвестор не мусить підкорятися змінам законодавства? Угода передбачає невиправдано великий перелік компенсаційних витрат "Шеврону", фактично відсутні вимоги до якости робіт із добування (розвідки), а також забезпечення виконання природоохоронних заходів. "Шеврон" має право використовувати пісок, камінь, ґрунтову непитну воду, іншу воду на підставі дозволів. До того ж, нічого не сказано про гірничі відводи. Також "Шеврон" на власний розсуд користується дорогами й земельними ділянками для під'їзду транспорту до свердловин, лише сплачує якісь збори і платежі. Скільки сотень разів важкі автоцистерни й тягачі привезуть до однієї свердловини пісок і воду, і що буде не лише з ділянкою видобування, а й кілька кілометрів навколо неї?", – зазначила у своєму виступі народний депутат.

Ірина Сех наголосила, що проєкт угоди не пройшов належних, згідно із законодавством, експертиз – фінансової, екологічної і правової.

"Не можна поспіхом ухвалювати таке серйозне рішення. На Львівську та Івано-Франківську обласні ради зараз дивиться багато людей, зокрема з Харкова і з Донецька, – вся Велика Україна", – наголосила Ірина Сех.

Учасники робочої групи вирішили впродовж тижня опрацювати текст угоди і в письмовому вигляді подати свої пропозиції й зауваження. Наступне засідання робочої групи має відбутися за 10 днів, пише Стик.

Леся, 18.07.2013 11:15Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини