Чи існує насправді "свинячий" грип?

Як і слід було очікувати, грип А/Н1N1, що його ВООЗ подавала нам як небачених розмірів цунамі, не тягне навіть на слабкий шторм — це всього лише невеличкі хвилі ГРВІ, які традиційно котяться світом у холодну пору року. Коли перший шок від повідомлень про жертви свинячого грипу минув, стало ясно, що усіх нас просто «розвели» — 12,5 тис. летальних випадків за півроку по всьому світу не дотягують навіть до показників спалахів ГРВІ і сезонного грипу, які забирають щорічно 250 тис. життів. Коли в Європі порівняли кількість хворих і багатомільйонні замовлення на поставки вакцини проти пандемічного грипу, спалахнув серйозний скандал.Вольфганг Водарг, котрий очолює в Раді Європи підкомітет з охорони здоров’я, ініціював обговорення цього питання, назвавши його одним із найгучніших медичних скандалів століття. Цього тижня у Страсбурзі почалося розслідування діяльності фармацевтичних компаній, яких підозрюють у маніпуляціях і зчиненні галасу навколо грипу А/Н1N1 заради збільшення власних прибутків.

Українські вірусологи, інфекціоністи, імунологи хоч і дуже обережно, але все ж таки висловлювали думку, що грип А/Н1N1 мало чим відрізняється від сезонного і не дає жодного приводу вважати його пандемією світового масштабу. Чому говорили впівголоса? Тому що перекричати заангажованих ВООЗ зарубіжних колег було неможливо. Свого часу кафедра вірусології Національного університету імені Т.Шевченка засумнівалася в тому, що пташиний грип спричинить смерті мільйонів людей, як прогнозувала ВООЗ. Також скептично поставилися вчені і до присвоєння грипу А/Н1N1 найвищого рівня небезпеки.

Жодна серйозна хвороба, яка щодня забирає тисячі життів, туберкульоз, наприклад, або вірусний гепатит, не викликала такої пильної уваги ВООЗ, як новонароджений грип, — про кожен випадок захворювання відразу повідомлялося всьому світу, а галас навколо кожної смерті заглушував будь-які сумніви й заперечення. У цій гарячці як належне сприймалася вимога, щоб увесь світ негайно став у чергу для щеплення проти нового грипу, а уряди, якщо немає грошей, взяли кредити, але вакцину купили. Наші ж медики, на відміну від високопоставлених чиновників, точно знають, що вакциною хворому в реанімації не допоможеш, тому й просили забезпечити лікарні найнеобхіднішим для боротьби з інфекційними хворобами — починаючи від елементарних деззасобів і закінчуючи апаратами штучної вентиляції легень. Три тижні карантину в Україні наочно продемонстрували, хто був правий і чиїх слів повинен дослухатися уряд.

Важко сказати, що врятувало Україну від мільйонів доз підозрілої, за словами міжнародних експертів, вакцини проти грипу А/Н1N1. Напевно, так розмістилися зірки — ще не забуто торішнього скандалу з «подарованою» вакциною проти кору-краснухи, немає грошей у держскарбниці, великі витрати на передвиборну кампанію тощо. На нас навіть чиновники ВООЗ не надто тиснули, знаючи, що ми бідні. Але коли Європа «наситилася» вакцинами, згадали і про Україну — запропонували 5 млн. доз як гуманітарну допомогу, але з умовою: уряд підпише гарантійний лист, що в разі ускладнень ніяких претензій до виробників не висуватиме.

Багато урядів, які серйозно стурбовані здоров’ям своїх громадян, вирішили діяти, не чекаючи катастрофи. Та й хто візьме на себе відповідальність відмовитися від вакцини, коли ВООЗ мало не щодня підвищує рівень загрози від нового грипу та ще й змінює саме визначення поняття пандемія? Як тут не повірити, що ось-ось прийде великий мор? Попри кризу, багато держав витратили мільярди доларів на вакцини. Нині ж у ПАРЄ цей крок оцінюють як помилковий, зроблений під впливом ВООЗ і фармкомпаній. За словами В.Водарга, котрого вважають авторитетним епідеміологом, ВООЗ спільно (або під тиском) з фармацевтичними концернами переглянула поняття пандемії і свої оцінки загрози.

Сьогодні вже з’явилися заяви зарубіжних експертів, що жодного незалежного вірусолога не було допущено в лабораторії, де було виділено вірус А/H1N1, а тому виникли серйозні сумніви з приводу того, чи існує насправді такий вірус і чи такий він небезпечний для людини, як переконують чиновники ВООЗ. Ланцюжок сумнівів тягнеться й до вакцини проти нового вірусу: чимало учених вважають, що не було умов для її повноцінного випробування, тому говорити про ефективність зарано. Зате саме час подумати про те, куди діти «поклади» вакцини, яку отримали багато країн. Над цим сушать голови у Франції, де витратили понад мільярд доларів на вакцину, використали всього 5 млн. доз, а більш як 50 млн. доз намагаються розпродати зі знижкою, як зимовий одяг напередодні літнього сезону. Німеччина теж шукає, куди прилаштувати 25 млн. доз. Нідерланди, Швейцарія, Іспанія і Великобританія ведуть переговори про бодай часткове скасування замовлення, а невикористану вакцину планують передати в країни третього світу, які не змогли її закупити.

На тлі європейського скандалу дуже показові заяви керівників МОЗ України, які дотепер збираються купувати вакцину проти свинячого грипу. Наші джерела повідомляють, що замість запланованих раніше 12,5 млн. доз тепер планують купити 5 млн. доз, щоб устигнути до другої хвилі пандемії. Напевно, ніхто в міністерстві не чув про те, що європейські держави раді будуть не тільки подарувати мільйони доз вакцини, а ще й доплатити тому, хто на це погодиться. Бо, як кажуть експерти, дорожчою за вакцину може бути тільки її утилізація. Або примусово-добровільна вакцинація, яку нам нав’язують.

УНІАН
old_editor, 02.02.2010 14:37Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини