Що робити, коли в магазині вам видали пошкоджену купюру, або дають здачу цукерками?

Що робити, коли в одному магазині вам видали пошкоджену купюру, а в іншому відмовляються її приймати? Відмовляючись від простягнутих грошей, продавці, як правило, вміють дуже витончено попсувати нерви і добити фразою: «Вам щось не подобається?»Саме так поводилась продавець відділу спорттоварів універмагу «Прикарпаття», відмовляючись прийняти легко надірвану 50-гривневу купюру. Жінка повідомила, що їй все одно, які існують закони, що купюру вона не прийме в жодному разі, і порадила йти в інший магазин.

В принципі, продавці усіх організацій, магазинів та кіосків зобов’язані приймати від громадян купюри з незначними ушкодженнями. Це прописано в Постанові Кабінету Міністрів України від 15.6.2006 № 833 «Про затвердження порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення»: «Касир та інший працівник, які мають право одержувати від споживача гроші за проданий товар, зобов’язані приймати без обмежень банкноти і монети Національного банку (у тому числі пам’ятні, ювілейні монети, зношені банкноти та монети), які є засобами платежу, за номінальною вартістю».

Зношеними вважаються купюри, в яких пошкоджено не більше 45% площі. У вищезгаданому випадку купюра була пошкоджена приблизно на 5%, тому відмова прийняти її дуже здивувала. Втім, як виявилось, змусити продавця взяти зношені гроші не може ніхто. В таких випадках краще звертатися в банк – там ніколи не відмовлять. З іншого боку, якщо продавці не бажають брати пошкоджені купюри, то й ви маєте право відмовлятися приймати їх від продавця. Але тільки в тому випадку, коли ви помітили зіпсовану купюру, не відійшовши від каси.

Щодо цукерок та жувальних гумок на здачу, то тут все залежить від бажання покупця. Якщо ви не заперечуєте, продавець має право видати вам здачу будь-яким товаром, повідомили ГК в Івано-Франківському обласному управлінні у справах захисту прав споживачів. Але якщо вас ніхто не запитує, чи можна видати здачу цукерками, або ж продавці наполягають, що у них немає дрібних грошей, – це нав’язування товару. А споживач має право вільного вибору товару. До того ж, заклади торгівлі, згідно з вищезгаданою постановою Кабміну, «зобов’язані забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі».

Наталка Голомідова

«Галицький кореспондент», №39 (165) 9 жовтня 2008 р.

old_editor, 09.10.2008 15:33Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини