Медики Калуша визріли до страйку

Напередодні Дня медичного працівника головний лікар Калуської ЦРЛ Василь Семаньків видав наказ, який сколихнув усі медичні колективи. Адже йдеться про те, щоб „припинити дію всіх наказів по ЦРЛ, що регламентують виплату підвищень, доплат та надбавок до заробітної плати працівникам медичних установ”.

Унаказі головного лікаря Калуської ЦРЛ від 2 червня 2008 року „Про раціональне використання коштів установ охорони здоров’я” дослівно йдеться:

„1. Припинити дію всіх наказів по ЦРЛ, що регламентують виплату підвищень, доплат та надбавок до заробітної плати працівникам медичних установ в тому числі головному лікарю ЦРЛ з 01.06.2008 р.

2. В. о. заступника головного лікаря з медичної частини Н. Кінаш організувати додаткові перевірки щодо раціонального використання робочого часу і ліжкового фонду в стаціонарах та амбулаторно-поліклінічних установах, подати узагальнені матеріали головному лікарю до 15.06.2008 р.

3. Начальнику відділу кадрів Г. Базюк переглянути надання працівникам заміни за фактично відпрацьовані години на час перебування у щорічній відпустці основного працівника.

4. В. о. головного бухгалтера Н. Луцан доводити до відома керівників відділів ліміти по заробітній платі та контролювати їх дотримання.

5. Заступникам головного лікаря та керівникам структурних підрозділів в тижневий термін розробити відповідні заходи, направлені на раціональне використання бюджетних коштів та мобілізацію додаткових коштів на потреби очолюваних установ (відділень), а саме:

5.1. Не заперечувати щодо надання бажаючим працівникам відпусток без збереження заробітної плати на термін визначений законодавством.

5.2. Взяти під особистий контроль та максимально обмежити надання тимчасової заміни працівникам за фактично відпрацьовані години.

5.3. Створити пункт благодійної допомоги у приймальному відділенні стаціонару.

6. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою”.

Невже калуську медицину чекає чергова реорганізація? Можна припустити і те, що рвучкі до виконання наказів головного лікаря керівники будуть всіляко сприяти тому, щоб, як і у попередні роки, максимально сприяти економії коштів, а саме — відправляти підлеглих у вимушені безоплатні відпустки.

Сам ініціатор наказу Василь Семаньків будь-яку критику чи лихі помисли зі свого боку відкидає. У коментарі „Вікнам” він зокрема зауважив:

— Потужну структуру калуської медицини утримати надзвичайно непросто. Спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров’я України від 05.10.2005р. №308/519 „Про упорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, на основі єдиної тарифної сітки” регламентовані обов’язкові надбавки для медичних працівників. Про них у наказі не йдеться: виплачувати їх — обов’язок керівника, і знімати їх я просто не маю права. Якщо у наказі є недописки, то я повернуся до нього і його доопрацюю. Медиків ми заспокоїли. Не заспокоїлися тільки ті, хто звик робити підніжку.

У наказі йдеться тільки про ті надбавки (приміром, за інтенсивність праці), які встановлені мною. І маємо таку домовленість, що такі накази будуть переглядатися щоквартально (може навіть щомісячно), зважаючи на якість роботи.

У першу чергу, даний наказ стосується мене і моїх заступників, начальника відділу кадрів. Адже у нас стався переліміт коштів.

Проте Василь Семаньків так і не відповів на запитання „Вікон”, якою буде економія коштів, якщо будуть вжиті усі заходи згідно із наказом. „Я такого завдання собі не ставив, — зазначив Василь Семаньків. — Головне — раціональне використання коштів та робочого часу. Щоб, приміром, у дитячій лікарні у вихідні дні не було по 4 санітарки. Я так ставлю питання”.

Василь Семаньків також зазначив, що надбавки за його наказами становлять 1% від місячного фонду оплати праці (тобто орієнтовно 20 тис. гривень. — Авт.). Тобто тільки про цю суму надбавок ідеться у наказі.

Якщо ж все-таки наказ позбавить медиків усіх належних їм підвищень, доплат та надбавок, то і без того невисокі зарплати медиків будуть „урізані” на 30-50%. Приміром, лікар вищої категорії з 30-річним стажем, який працює на повну ставку, не отримуватиме і 1000 грн. на місяць (з усіма доплатами його місячна платня становить 1400 грн. — Авт.).

Щодо пункту у наказі, який стосується безоплатних відпусток, то Василь Семаньків цілком відкинув припущення, що йдеться про добровільно-примусову форму відправлення медиків у відпустки без збереження заробітної плати. Тоді залишається незрозумілим: для чого вносити у наказ такий пункт, якщо законодавство і без того передбачає надання такої відпустки?

За інформацією „Вікон”, у понеділок, 9 червня, відбулося засідання об’єднаного профкому медичних установ Калущини, на якому звучали пропозиції про оголошення страйку. Ситуацію коментує Артур Дмитришин, голова об’єднаного профкому:

— Наказ головного лікаря схвилював колектив і профком не міг не зреагувати. Ми прийняли рішення звернутися до Василя Семаньківа за роз’ясненням і отримали відповідь, що наказ стосуватиметься тільки доплат і надбавок, які дає особисто головний лікар за складність і напруженість роботи. Тобто про скасування обов’язкових до виконання доплат, надбавок, підвищень посадових окладів не йдеться. Доплати за шкідливі умови праці, хірургічну активність, роботу з особливо небезпечними інфекціями збережуться. Головний лікар не має права їх відміняти, оскільки вони передбачені у Колективному договорі.

Якщо говорити загалом про фінансування медицини цьогоріч, то вона фінансується значно гірше, ніж у 2007 році. Медики взагалі не отримують оздоровчих. Середній і молодший персонал не отримує 10-відсоткової доплати за роботу з дезсередниками. Остання обставина зумовлена тим, що на початку року Міністерство охорони здоров’я видало наказ, згідно з яким у Колективний договір має бути внесений повний перелік спеціальностей, які мають право на згадану надбавку. Профком провів велику роботу, і 23 березня зміни та доповнення до Колективного договору були зареєстровані в управлінні праці та соцзахисту міської ради. Тобто з 1 квітня 10-відсоткова виплата надбавки за роботу з дезсередниками мала поновитися. Але у кращому випадку це станеться тільки у червні.

Калуська медицина постійно недофінансовується. Ще у серпні минулого року ми звернулися до районної ради та РДА внести зміни до бюджету, проте жодна наша вимога не була виконана. Цього року районна влада обіцяла внести зміни у бюджет у березні, адже тільки на виплату зарплати до кінця року нам не вистачає 2,4 млн. гривень. І це, не враховуючи оздоровчих.

На мою думку, калуська медицина терпить утиски з боку фінансового управління РДА: на своєму рівні посадовці управління вирішують питання, на які не уповноважені. Зокрема, саме через фінуправління у бюджет медицини цьогоріч не було закладено оздоровчих. Крім того, значно урізано доплату за хірургічну активність, оскільки фінуправління змушує нас втискатися у рамки, у які ми втиснутися не можемо! Медицині таким чином недодали і 0,2% на охорону праці, як це передбачає законодавство, хоча значна частина медиків працює у шкідливих умовах.

Реакції на звернення профкому ЦРЛ з боку районної влади немає жодної. Мої листи, адресовані голові РДА Івану Живачівському, з візою голови надходять його заступнику Віктору Романіву, а від нього — головному лікареві ЦРЛ. Такої бюрократії я не бачив навіть за радянської влади.

Профком ЦРЛ вирішив: якщо не буде поліпшення фінансування вже у червні, ми будемо звертатися в ОДА та прокуратуру і ставити питання про створення страйкового комітету.

Юрій Тимощук

"Вікна"
old_editor, 20.06.2008 03:36Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини