Експерти: землетрус в Україні таки буде

Нещодавно в українських ЗМІ з’явилася доволі шокуюча інформація: Україні загрожує землетрус, що за своєю силою аж ніяк не поступається руйнівному землетрусу у Гаїті чи Чилі.

Така смілива заява директора румунського інституту геофізики Георге Мермуряна пов’язана з тим, що в Україні є своя небезпечна сейсмічна точка, яку називають "зоною Вранча". Тож, за твердженням відомого сейсмолога, Україна може постраждати вже у найближчі десять днів (орієнтовно 17-19 березня). Директор інституту геофізики попереджає світову спільноту, що для України це буде нечуваний за розмахом і силою землетрус, якого ще досі не було в нашій країні.

На його думку, підтвердженням є те, що за 2 останніх місяці поточного року це вже друга поспіль катастрофа подібного масштабу. Світ шокували цифри - на Гаїті загинули 300 тисяч осіб, а в Чилі понад 700.

"У минулому столітті ця ділянка (зона Вранча – ред.) давала про себе знати в 1940, 1977 і 1990 роках. Але зараз епіцентр землетрусу може бути набагато глибше, а значить, поштовхи будуть потужніші - близько 8 балів за шкалою Ріхтера. Їх відчують навіть у Москві", - застеріг сейсмолог.

Проте цю інформацію українські фахівці коментують у не настільки чорних фарбах і не з таким песимізмом. Мовляв, землетрус цілком може бути, але зараз говорити про його небезпеку немає сенсу. Якщо Карпати відомі своєю сейсмічною активністю, то така стихія там безперечно може виникнути. Але наразі не можна говорити про достеменність прогнозів румунських спеціалістів.

Так керівник відділу сейсмічності Карпатського регіону, кандидат фізико-математичних наук (інститут геофізики Академії наук України) Сергій Вербицький сказав у ексклюзивному інтерв’ю виданню INTV, що зараз немає підстав говорити про те, що Україні загрожує сильний землетрус.

"У мене немає підстав вірити у те, що Україні загрожує сильний землетрус, тому що в світі немає методів короткострокових прогнозів, існує лише імовірний прогноз, прогноз того, де може відбуватися землетрус, якої сили може бути, якої періодичності. Але сказати, що землетрус буде в певному регіоні і вже завтра чи післязавтра – такого не існує", - сказав він і додав: "Навіть не можна сказати, чи буде землетрус через місяць чи навіть протягом року".

За його словами, подібного короткострокового прогнозу у світі ніхто не робить, і навіть у США (з їхньою довершеною базою) не оголошують, принаймні, офіційних повідомлень про можливість землетрусів у той чи інший короткий період.

Відповідаючи на запитання, що дало румунським фахівцям привід твердити про наднебезпеку "зони Вранча" вже протягом найближчих днів, експерт зазначив: "Можливо, це пов’язано з тим, що відбулася низка землетрусів у світі, і вони можливо чекають спускового ефекту. А якщо спусковий ефект відбудеться, безперечно, станеться землетрус. Знову ж таки – коли він відбудеться?".

"Те, що землетрус відбудеться колись, це зрозуміло. Адже в Карпатах землетрус вже був. А якщо він там був, то відповідно цьому регіону загрожує черговий землетрус, питання просто його сили і часу", - підсумував Сергій Вербицький.

Водночас, за словами кандидата фізико-математичних наук, заступника директора інституту геофізики імені С.І. Суботіна НАН України з наукової роботи Олександра Кентзера, українські кореспонденти неправильно інтерпретували сказане відомим ученим, директором румунського інституту фізики Землі Георге Мермуряну.

"Справді, у зоні Вранча, розташованій на території Румунії, можуть відбуватися потужні землетруси, найбільші з яких на території України, близькій до цієї зони, можуть викликати 8-бальні сейсмічні ефекти, а у рідких випадках і 9-бальні за 12-бальною шкалою. Це враховано в Державних будівельних нормах "Будівництво в сейсмічних зонах України", які набули чинності у 2007 році", - пояснює він і додає: "Але румунські вчені не робили прогнозу часу виникнення цього гіпотетичного максимального землетрусу, оскільки прекрасно розуміють, що на даний час такий прогноз - не можливий. Немає достатньо даних, щоб побудувати прогнозну модель середовища і його змін на всю глибину сейсмоактивної зони Вранча до 180 км".

За його словами, натомість існує формальна статистична залежність, яка говорить, що за останні 200 років періодичність повторення землетрусів у зоні Вранча з магнітудою більшою 6.5 дорівнює 27-32 роки. "Виходячи з неї, можна очікувати порівняно сильного (але навряд чи максимального землетрусу) в найближчі роки", - пояснює сейсмолог.

На його думку, зв`язок між землетрусами, які протягом короткого проміжку часу відбулися на різних кінцях планети, поки залишається суто гіпотетичним, оскільки кожен із них має інше джерело накопичення пружної енергії і не потребує для свого виникнення дії інших землетрусів.

"Тим більше, що час підготовки потужних землетрусів триває від кількох десятків до кількох сотень і навіть тисяч років. Зовнішні впливи можуть бути лише "спусковим механізмом" (а не причиною) уже підготовлених землетрусів", - зазначає експерт.

Тож чи відчують українці всю повноту сили землетрусу – стане зрозумілим лише у найближчі 10 днів (у такому випадку прогноз румунського сейсмолога Георге Мермуряна підтвердиться). З такою ж імовірністю ми можемо "пережити" цю стихію і через місяць, і через рік, і через 10 років. З іншого боку, можна дійти висновку, що прогноз зарубіжного експерта гіпотетичний і наразі доречна лише приказка. Як кажуть у народі, бабка надвоє гадала: "то ли дождик, то ли снег; то ли будет, то ли нет".old_editor, 10.03.2010 15:07Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини