У калуських медиків збільшилися можливості допомогти людям

Медичні заклади Калуша, в яких діагностика та лікування хвороб ще донедавна проводилися на фізично та морально застарілому обладнанні, нарешті почалися оновлюватися. Немаловажну роль у цьому відіграв закон про присвоєння Калушу та селам Кропивник і Сівка-Калуська статусу зони надзвичайної екологічної ситуації. У рамках заходів з ліквідації надзвичайної екологічної ситуації були передбачені значні кошти на медичну допомогу населенню. Зокрема, керівництво міста та Калуської ЦРЛ взяло курс на закупівлю сучасного медичного обладнання. Нову апаратуру заклади медицини Калуша отримали й завдяки різним урядовим програмам. Про це розповів головний лікар Калуської центральної районної лікарні Іван Красійчук.

 

– Почну з того, що в Калуші було чимало скептиків, котрі не вірили, що держава виділить місту значні кошти на закупівлю медичного обладнання. Але на сьогодні всі медичні заклади Калуша ніби відродилися, отримали друге життя. Мешканцям Калущини вже не потрібно їхати в область чи інші міста на обстеження та лікування. Завдяки новій техніці у калуських медиків збільшилися можливості допомогти людям. Крім того, обстежуватися калушани та мешканці району можуть безкоштовно.

 

Уже вдалося придбати медапаратури на 39 млн. 900 тис. грн. А ще маємо цілий стос погоджених у різних міністерства України документів, які дозволять відкрити фінансування на закупівлю ще іншого важливого обладнання. Медики за це дякують передусім міському голові Калуша Ігорю Насалику, адже він переймається проблемами, які є в цій сфері.

 

– То які ж відділи можуть уже похвалитися обновками?

 

– Новітньою цифровою медтехнікою оснащено нейрохірургічне відділення. Операційний мікроскоп, який обійшовся в 1,250 тис. грн. і на якому вже проводиться діагностика, встиг завоювати авторитет у пацієнтів. За медичною допомогою у Калуш приїжджають люди з Долини, Рожнятова, навіть Львівщини. На ньому вже зроблено понад 60 операцій на грижу міжхребцевого диску поперекового відділу, грижу міжхребцевого диску шийного відділу, травми периферичних нервів, травми головного мозку, інсульти та ін.

 

Придбані відеоендоскопічна система Olympus cv-150 гастроскоп, колоноскоп, бронхоскоп із ендокринним інструментарієм, дозволяють не лише якісно діагностувати та лікувати патологію порожнистих органів шлунково-кишкового тракту, захворювання трахеї та бронхів, а й виявляти онкозахворювання стравоходу, шлунка та кишечника на ранніх стадіях, а також зупиняти кровотечі при виразках шлунка, кровотечі прямої та ободової кишки без оперативного втручання. Крім того, тепер лікарі вже при огляді хворого можуть взяти біобсійні матеріали і, не відвозячи їх в область, отримати результати аналізів.

 

Мають чим похвалитися й окулісти. Придбаний автокераторефрактометр допомагає їм підібрати пацієнту окуляри, а щонайголовніше – визначати різні патології ока. Не менш важливий для  цього відділу є й пневмотонометр. Раніше, щоб виміряти очний тиск, потрібно було виконати декілька процедур, а тепер достатньо, щоб хворий лише подивився на екран. Комп’ютер все вираховує сам. Це дуже важливо, коли поступають у лікарню люди з інсультами, гіпертонією, травмами.

 

Покращили також матеріальну базу ЛОР-служби. Тільки-но наші фахівці пройдуть необхідні курси і освоють принципи роботи на новій діагностично-операційній лапоскопічній стійці, у ЦРЛ проводитимуться операції на носі, додаткових носових пазухах.

 

Незабаром запрацюють три відремонтовані операційні. Раніше вікна в них мало не падали, зимою було холодно, а влітку душно, тепер – на вдалий перебіг операції націлюють новенькі вікна, ошатні світлі стіни, кондиціонер та класична музика. Для хірургії закупили 8 операційних столів, ще один – для травматологів та нейрохірургів.

 

Ну а найвагомішою покупкою є магнітно-резонансний томограф. В Україні жоден районний центр не може похвалитися такою технікою. За своїми характеристиками він безпечніший для пацієнтів та медичних працівників за томограф, що нині функціонує в Калуській міській поліклініці. Щоправда, обладнання ще не встановлене. Завершуються роботи з підготовки приміщення, в якому він має стояти. Існують певні санітарні та технічні вимоги до стану приміщення.

 

– Які ще медичні заклади Калуша отримали нове обладнання?

– Для пологового будинку закуплено 6 ліжок-трансформерів. Це такі універсальні ліжка, на яких в жінки приймаються пологи й на ньому вона перебуває аж до виписки. Сюди ж придбано інкубатор для новонароджених та сіпап – пристрій, яки й дозволяє підтримувати дихання дитини.

 

Жіночу консультацію оснастили хорошим УЗД-апаратом, який дозволяє виявляти патології у вагітних, та стоматустановкою. Ще 9 таких стоматустановок отримала стоматполіклініка. УЗД-апарат експертного класу, який потужніший за той, який уже є, отримала Калуська міська поліклініка.

 

Не забули й про станцію швидкої медичної невідкладної допомоги та дитячу лікарню і поліклініку. Для «швидкої» придбали реамомобіль, дефібрилятор, кардіографи, вакуумні ноші. В дитячій поліклініці плануємо встановити УЗД-апарат, бо часто батьки стикають з проблемами, коли виникає потреба обстежити на цьому апараті дитину. У дитячу лікарню придбали слідкуючу апаратуру та кардіограф.

 

– Як вирішується питання з навчанням медперсоналу для роботи на новій техніці?

 

– Фірми, які поставляють обладнання, проводять й інструктаж медиків, а також протягом певного періоду часу допомагають їм під час обстеження та лікування. Деякі ділянки роботи підсилили новими кадрами. Наприклад, у нас віднедавна працює кандидат медичних наук кафедри судинної хірургії Івано-Франківського медінституту. У свою чергу у неї вчаться й працівники ЦРЛ.

 

– Минулого року ЦРЛ та міська поліклініка планували оформити лізинговий договір на закупівлю деякої медтехніки. Чи купили ви щось в такий спосіб?

 

– На щастя, ми вчасно відмовилися від такої ідеї. Навіщо розраховуватися за медичну апаратуру за кошти з міського бюджету, якщо нам допомагає держава?

 

– Під час епідемії так званого свинячого грипу уряд почав оснащувати медзаклади різними апаратами. Калуській ЦРЛ щось перепало?

 

– За цією програмою лікарня отримала пересувний рентген-апарат, наркозний апарат, дефібрилятор, два апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ). За екологічні кошти було закуплено ще чотири апарати ШВЛ.

 

Віра Любинець.

Леся, 31.08.2010 09:44Фоторепортажі